ProTeacher Community - Reply to Topic




Home Join Now Search My Favorites
Help


Post Your Reply!

funteacher7's Message:

When we were a Reading First school, I was told that every class should have one so the reading coach ordered it for me.

Posts containing web links might not appear immediately when you post
Random Teacher Question
Name:
Type a guest name (or sign up for a free account)
Descriptive Title (Please do type a title):
  
Message:

Additional Options
Not signed up? See the great features you're missing
Did you know? ProTeacher is a FREE service

Discussion Review (newest messages first)
♥theColts 07-29-2010 06:41 AM

DH made one for me.
angelajw 07-29-2010 06:38 AM

Title 1 bought one for all the primary teachers. I love mine!

ILove2teach 07-29-2010 05:50 AM

I have an easel that I bought myself. I didn't mind because I found it on Craigslist for $10.00. It is metal w/ a dry erase board top that is magnetic. I have priced them online and they sell for over $200. The girl I bought it from didn't even know it was magnetic until I asked. She was going to school to be a teacher, but needed the money and was tired of it taking up space.

It is kind of like this... but a little bigger. It is also more of a tan color and has a lip at the bottom to hold markers.

WeAreOne 07-29-2010 05:38 AM

I had to buy my own. But, I love it and use it everyday.

funteacher7 07-29-2010 05:07 AM

When we were a Reading First school, I was told that every class should have one so the reading coach ordered it for me.

momtow 07-29-2010 04:36 AM

My school provides one for every classroom that wanted one.

filehead 07-29-2010 04:29 AM

school provided one for each elementary teacher

PaulaK 07-29-2010 01:08 AM

precOciOus - great idea! My husband makes alot of things for me to use in the classroom - one of the best things were steps to put infront of my smart board. I teach 1st and some of the students were too small to reach the important middle and top of the screen. These steps are very sturdy and are carpeted. And SO much cheaper than buying from a school supply cataloug.

prec0ci0us 07-29-2010 12:38 AM

I am, well I should say my dad is as I am supervising, in the middle of making one. Not including time and effort it will have cost me $40 to make and will be well worth the money! I will post pictures when it is completed.

luv2chat 07-28-2010 11:43 PM

I asked for one when I moved to my school 5 years ago. I it!

I wouldn't purchase one, that is the kind of thing the school should definitely be buying for you.

LuvMickeyMous 07-28-2010 10:27 PM

My school bought one for every teacher that wanted one.

mrs.bear 07-28-2010 10:14 PM

The school that I was at last year provided them for each teacher. The school that I was hired at this year does not have easels, so if I wanted one (which I do!) I'd have to buy it (which I can't...). Boo!

Tiger82 07-28-2010 10:10 PM

Hi! I've been looking at classroom pictures and I've noticed that many posters have teacher easels (the kind with big book storage and drawers). Did you buy it yourself? or did your school provide it? They are sooooooooo expensive!




Sign Up Now

Sign Up FREE | ProTeacher Help | BusyBoard

All times are GMT -8. The time now is 03:29 AM.


Copyright © 2019 ProTeacher®
For individual use only. Do not copy, reproduce or transmit.
source: www.proteacher.net