Cheap prices - ProTeacher Community




Home Join Now Search My Favorites
Help


      Retired Teachers


Cheap prices

>

Reply
 
Thread Tools
Summerwillcom's Avatar
Summerwillcom Summerwillcom is offline
 
Joined: Jun 2014
Posts: 3,210
Senior Member

Summerwillcom
 
Summerwillcom's Avatar
 
Joined: Jun 2014
Posts: 3,210
Senior Member
Cheap prices
Old 01-25-2021, 06:26 PM
 
Clip to ScrapBook #1

I found an old cookbook (grandma's) that had ways to feed 6-8 w/a pound of hamburger!

Do you remember the prices of food when you were a kid?
I remember:

day old bread- 5 cents
whippy ice cream 5 cents a cone
soda - a dime from a machine
candy bars 5 or 10 cents

Penny Candy- Do you remember a favorite? I loved those Mary Jane candies....
Also, they had penny candy that fizzed.


Summerwillcom is offline   Reply With Quote

rusty's Avatar
rusty rusty is offline
 
Joined: Jul 2008
Posts: 1,662
Senior Member

rusty
 
rusty's Avatar
 
Joined: Jul 2008
Posts: 1,662
Senior Member

Old 01-25-2021, 06:36 PM
 
Clip to ScrapBook #2

Oooooh....I liked the pixie sticks with the sugary stuff that fizzed. They were a penny. My Catholic school used to sell penny candy at recess....and malted milk balls were my favorite. Nothing was wrapped....nobody gave it a second thought. And those colored dots on paper....they were a hit too.

I remember when white bread went to 59 cents and my father said we'd have to cut back.
rusty is offline   Reply With Quote
1956BD's Avatar
1956BD 1956BD is offline
 
Joined: Aug 2007
Posts: 28,949
Senior Member

1956BD
 
1956BD's Avatar
 
Joined: Aug 2007
Posts: 28,949
Senior Member
Treats from the past
Old 01-25-2021, 06:52 PM
 
Clip to ScrapBook #3

How about a fudgesicle pr creamsicle from the ice cream truck? Yum! It tasted so much better than the ones mom bought at the grocery.

What about a Sugar Daddy sucker? That tasted delicious and lasted so
l-o-n-g.

And the bubble gum that was so soft for only a penny a piece? Then when you unwrapped it there was a miniature comic inside to read.
1956BD is offline   Reply With Quote
luvtulearn luvtulearn is offline
 
Joined: Apr 2010
Posts: 2,993
Senior Member

luvtulearn
 
Joined: Apr 2010
Posts: 2,993
Senior Member

Old 01-25-2021, 07:14 PM
 
Clip to ScrapBook #4

--french guaffrettes from the German store $1.50 per box

--Jujubies 5 cents
https://www.ebay.com/i/284143784620?...evt=1&mkcid=28

--Chuckles 5 cents
https://www.oldtimecandy.com/collect.../chuckles-tray

--Thrifty ice cream. 5 cents per scoop . . . now I believe $1.15 ???
luvtulearn is offline   Reply With Quote
Keltikmom's Avatar
Keltikmom Keltikmom is offline
 
Joined: Mar 2013
Posts: 11,571
Senior Member

Keltikmom
 
Keltikmom's Avatar
 
Joined: Mar 2013
Posts: 11,571
Senior Member
Rusty
Old 01-25-2021, 07:24 PM
 
Clip to ScrapBook #5

OMG! My Catholic school sold it, too!! I rarely got to buy anything, but I remember some weird watermelon shaped but coconut flavored candy on a strip of paper.


Keltikmom is offline   Reply With Quote
Linda/OH's Avatar
Linda/OH Linda/OH is online now
 
Joined: Aug 2007
Posts: 5,490
Senior Member

Linda/OH
 
Linda/OH's Avatar
 
Joined: Aug 2007
Posts: 5,490
Senior Member
food prices
Old 01-26-2021, 02:46 AM
 
Clip to ScrapBook #6

One food price I remember was high school lunch was 35 cents!
I think ice cream was 10 cents?
Linda/OH is online now   Reply With Quote
c6g c6g is offline
 
Joined: Jan 2017
Posts: 549
Senior Member

c6g
 
Joined: Jan 2017
Posts: 549
Senior Member

Old 01-26-2021, 04:54 AM
 
Clip to ScrapBook #7

Linda, I also remember school lunches that cost about 35 cents.

In the early 60s when I was 7 or 8, my mother would sometimes send me to the bakery or grocery store alone--can't imagine parents doing that today! I remember buying bread (ca. 1962) for 27 cents/loaf.
c6g is offline   Reply With Quote
liberty teach liberty teach is offline
 
Joined: Oct 2006
Posts: 608
Senior Member

liberty teach
 
Joined: Oct 2006
Posts: 608
Senior Member

Old 01-26-2021, 05:05 AM
 
Clip to ScrapBook #8

My mom would send us to the neighborhood corner store with a quarter to buy a loaf of bread. We got to spend the change on penny candy (about 3 cents).

When I first started teaching I would buy a school lunch (so tasty and homemade) and then had money left over to buy a bottle of pop later in the day. Total spent:$1.00.
liberty teach is offline   Reply With Quote
ZipLine's Avatar
ZipLine ZipLine is offline
 
Joined: May 2009
Posts: 7,115
Senior Member

ZipLine
 
ZipLine's Avatar
 
Joined: May 2009
Posts: 7,115
Senior Member

Old 01-26-2021, 05:43 AM
 
Clip to ScrapBook #9

I donít really recall specific food prices growing up except maybe bread at 25-35 cents per loaf, but I clearly remember going to the grocery store in my early 20ís and for $12 carrying out 4 or 5 paper bags of food/grocery items.
ZipLine is offline   Reply With Quote
wildflowerz's Avatar
wildflowerz wildflowerz is offline
 
Joined: Jun 2012
Posts: 6,119
Senior Member

wildflowerz
 
wildflowerz's Avatar
 
Joined: Jun 2012
Posts: 6,119
Senior Member

Old 01-26-2021, 06:16 AM
 
Clip to ScrapBook #10

We would visit my Grandma every summer in Minnesota. She would save her change all year for us. I loved sitting on her living room floor and dividing the money between my siblings. Then we would go to the corner store to buy the penny candy. I have no idea what I bought but I remember the little bags.

This is one of my favorite memories. I’m positive that this is how I learned to count money and why I always loved teaching how to count coins to my second graders.


wildflowerz is offline   Reply With Quote
NJ Teacher's Avatar
NJ Teacher NJ Teacher is online now
 
Joined: Sep 2005
Posts: 9,133
Senior Member

NJ Teacher
 
NJ Teacher's Avatar
 
Joined: Sep 2005
Posts: 9,133
Senior Member
Pizza
Old 01-26-2021, 08:39 AM
 
Clip to ScrapBook #11

I remember growing up in NYC when a slice of pizza was 15 cents. I also remember 15 cent tokens for buses and subways.
NJ Teacher is online now   Reply With Quote
1956BD's Avatar
1956BD 1956BD is offline
 
Joined: Aug 2007
Posts: 28,949
Senior Member

1956BD
 
1956BD's Avatar
 
Joined: Aug 2007
Posts: 28,949
Senior Member
Visting Grandparents
Old 01-26-2021, 08:54 AM
 
Clip to ScrapBook #12

One time I was visiting my grandparents in Dallas. I was probably under ten years old so think pre 1966. We went to the grocery store to pick up a few items. As we picked up our last item, bread, my grandfather started complaining about the price of 25 cents.

I remember thinking what was the big deal about a quarter for a loaf of bread. My grandfather who I adored kept grumping about the price and I got embarrassed as we walked toward the cashier line. I did not want others to hear him complaining.

Then he said it was only gum waden bread. I was not sure what that meant. But later I discovered it was because it was white bread and not whole wheat. I guess he preferred whole wheat because it had more texture.

He would probably have a heart attack if he saw the prices of bread today.
1956BD is offline   Reply With Quote
hand's Avatar
hand hand is offline
 
Joined: Jul 2010
Posts: 6,345
Senior Member

hand
 
hand's Avatar
 
Joined: Jul 2010
Posts: 6,345
Senior Member

Old 01-26-2021, 09:21 AM
 
Clip to ScrapBook #13

Iím impressed with the good memories you all have. I donít even know what I paid for bread last week.

One thing I do remember though is my dad would pull up to the gas pump and tell the attendant to put in $5 of gas. $5 wouldnít get you too far today.
hand is offline   Reply With Quote
mhugs mhugs is online now
 
Joined: Jul 2008
Posts: 13,321
Senior Member

mhugs
 
Joined: Jul 2008
Posts: 13,321
Senior Member
prices
Old 01-26-2021, 10:10 AM
 
Clip to ScrapBook #14

Caribou ME 1072-73 We would stock up when Campbell's Tomato Soup was 10 for $1.00. Betty Crocker Cake Mixes would sell 6/$1.00.



1966 We called McDonalds the 15 cent place because that's what the burgers cost.








mhugs is online now   Reply With Quote
LaFish's Avatar
LaFish LaFish is online now
 
Joined: Apr 2019
Posts: 1,000
Senior Member

LaFish
 
LaFish's Avatar
 
Joined: Apr 2019
Posts: 1,000
Senior Member
Prices
Old 01-26-2021, 11:22 AM
 
Clip to ScrapBook #15

I donít remember the prices of food at the store. I do remember being able to buy a pack of cigarettes for my grandfather out of a machine.
LaFish is online now   Reply With Quote
PoohBear's Avatar
PoohBear PoohBear is offline
 
Joined: May 2006
Posts: 9,614
Senior Member

PoohBear
 
PoohBear's Avatar
 
Joined: May 2006
Posts: 9,614
Senior Member

Old 01-26-2021, 12:15 PM
 
Clip to ScrapBook #16

As a child I remember bread that was a quarter (and there was great concern at one point about horrible inflation and the worry that bread would be a dollar!!) and donuts (from the Helms truck!) were a nickel. I bought a school lunch for a quarter, six cents extra for milk. McDonalds was 15 cents for a burger and a dime each for fries and drink (we had to have milk or very occasionally a milkshake, no soda for us as kids )
PoohBear is offline   Reply With Quote
MathWA's Avatar
MathWA MathWA is online now
 
Joined: Aug 2011
Posts: 6,134
Senior Member

MathWA
 
MathWA's Avatar
 
Joined: Aug 2011
Posts: 6,134
Senior Member

Old 01-26-2021, 12:33 PM
 
Clip to ScrapBook #17

My votes are for grape pixisticks, jujubes and bazooka bubblegum which was a penny apiece at our grocery store.

My mom used to give us a quarter to get into a double feature movie on Saturday and a dime to spend on candy. We always bought Jujubes and threw handfuls at the screen when the movie started. Did anyone else throw candy at movies?
MathWA is online now   Reply With Quote
klarabelle's Avatar
klarabelle klarabelle is offline
 
Joined: Jul 2008
Posts: 21,998
Senior Member

klarabelle
 
klarabelle's Avatar
 
Joined: Jul 2008
Posts: 21,998
Senior Member

Old 01-26-2021, 06:08 PM
 
Clip to ScrapBook #18

I remember the Ground Sirloin Store by my grandmom sold ground beef for $0.99 a pound.

MaryJanes & Tootsie rolls were my favorite penny candies. Big candy bars for 25 cents.
klarabelle is offline   Reply With Quote
booklady57's Avatar
booklady57 booklady57 is offline
 
Joined: Sep 2008
Posts: 1,313
Senior Member

booklady57
 
booklady57's Avatar
 
Joined: Sep 2008
Posts: 1,313
Senior Member
My mom
Old 01-26-2021, 06:26 PM
 
Clip to ScrapBook #19

would plan meals for five on a dollar a day budget. When we were kids, every Sunday after church we would stop at a little store and we would each get a dime for candy. So exciting!

I also remember Jiffy corn bread mix six for a dollar.
booklady57 is offline   Reply With Quote
grade2rocks grade2rocks is offline
 
Joined: Jul 2008
Posts: 1,069
Senior Member

grade2rocks
 
Joined: Jul 2008
Posts: 1,069
Senior Member

Old 01-28-2021, 04:35 AM
 
Clip to ScrapBook #20

If I brought a bag lunch from home to school, a bottle of milk was $.02.
grade2rocks is offline   Reply With Quote
forkids2 forkids2 is offline
 
Joined: Feb 2013
Posts: 877
Senior Member

forkids2
 
Joined: Feb 2013
Posts: 877
Senior Member

Old 01-29-2021, 05:24 AM
 
Clip to ScrapBook #21

I remember the penny candy. I loved going to the little neighborhood store with my dad - he would let me get a quarters worth of penny candy. The older man who ran the store would give me a little paper bag and I would choose the candies and put them in the bag, carefully counting to 25. I felt like I had tons of candy - 25 assorted pieces! Thinking back, the man didn't even check to make sure I had the right amount - he just rang it up with my dad's other purchases.

Life is so different now! I'm sitting here thinking that I should start writing down some of these memories for my grandkids.

I just thought of another memory - that little store was still in business when my kids were small. I stopped there one day when my daughter was about 3 years old to pick up some milk. On the way home, I noticed she was eating something. It was one of those little foil wrapped chocolate footballs from the penny candy shelf (does anyone remember those?). She had picked up two of them and I had not noticed. I explained to her about paying / stealing and we went back and paid for them.
forkids2 is offline   Reply With Quote
3togo's Avatar
3togo 3togo is offline
 
Joined: Aug 2008
Posts: 1,177
Senior Member

3togo
 
3togo's Avatar
 
Joined: Aug 2008
Posts: 1,177
Senior Member
Memories
Old 01-29-2021, 04:31 PM
 
Clip to ScrapBook #22

I remember a loaf of bread for 19 cents, and lots of different penny candy. Black balls (little jaw breaker type candies) were 3 for a penny. Mojos (chewy candy) were 2 for a penny. Everything else was between 1 and 5 cents. One time I was given 25 cents for buying cigarettes for a neighbour (and I was definitely under 9 years old) and I spent the whole quarter on candy. I had to hide the bag from my mom!
3togo is offline   Reply With Quote

Join the conversation! Post as a guest or become a member today. New members welcome!

Reply

 

>
Retired Teachers
Thread Tools




Sign Up Now

Sign Up FREE | ProTeacher Help | BusyBoard

All times are GMT -8. The time now is 02:09 PM.


Copyright © 2019 ProTeacher®
For individual use only. Do not copy, reproduce or transmit.
source: www.proteacher.net