Paying for lesson materials - ProTeacher Community




Home Join Now Search My Favorites
Help


      BusyBoard

Paying for lesson materials

>

Reply
 
Thread Tools
teacherwriter teacherwriter is offline
 
Joined: Apr 2011
Posts: 4,417
Senior Member

teacherwriter
 
Joined: Apr 2011
Posts: 4,417
Senior Member
Paying for lesson materials
Old 01-31-2018, 10:12 AM
 
Clip to ScrapBook #1

Not asking about TPT here. Is anyone a member of Mailbox Gold and/or Education.com? I have always found good materials with Mailbox, but it's difficult to find things in old print magazines. I'm wondering whether $3 a month is worth is. Education.com is more, $5 a month. I just joined as a free member, and I haven't poked around much. What do you think about these two sites?

FYI, I'm already a member of Super Teacher Worksheets and have been for years.


teacherwriter is offline   Reply With Quote

Tsy2013's Avatar
Tsy2013 Tsy2013 is offline
 
Joined: Jul 2013
Posts: 382
Senior Member

Tsy2013
 
Tsy2013's Avatar
 
Joined: Jul 2013
Posts: 382
Senior Member

Old 01-31-2018, 03:36 PM
 
Clip to ScrapBook #2

From time to time Education.com will go on a 50% off. I bought a lifetime membership then.
Tsy2013 is offline   Reply With Quote
doingitall doingitall is offline
 
Joined: Nov 2009
Posts: 434
Senior Member

doingitall
 
Joined: Nov 2009
Posts: 434
Senior Member
Worth it
Old 01-31-2018, 04:22 PM
 
Clip to ScrapBook #3

Mailbox has good things and it saves me time. It is worth one coffe a month.
doingitall is offline   Reply With Quote

Join the conversation! Post as a guest or become a member today. New members welcome!

Reply

 

>
BusyBoard
Thread Tools




Sign Up Now

Sign Up FREE | ProTeacher Help | BusyBoard

All times are GMT -8. The time now is 11:21 AM.

Copyright © 2017 ProTeacher®
For individual use only. Do not copy, reproduce or transmit.
source: www.proteacher.net